Historie sboru

 

 

„Bohu ku cti, bližnímu ku pomoci“

 

 

Toto je hlavní motto, které posílilo myšlenku zdejších starousedlíků k založení místního sboru dobrovolných hasičů. Dalším důležitým faktorem pro vznik sboru bylo, že po první světové válce se objevila potřeba organizovaně bojovat proti častým požárům a nespoléhat se pouze na pomoc hasičů z okolních vesnic. Především hasiči z Kašavy, kde byl sbor založen roku 1911 a Lukova, kde byli činní od roku 1891, vždy přispěchali v případě nouze na pomoc.

 

K založení Hasičského sboru ve Vlčkové došlo na ustanovující schůzi 19.září 1928, která se konala za účasti 34 občanů Vlčkové v místním de bylo zvoleno 14 činovníků a 6 členů výboru. Sbor je přijat do 28. Holešovské hasičské žuby kde setrval 21 let. Všem, kdo se hlásili do sboru, bylo kladeno na srdce, že do spolku vstupuje dobrovolně a že bude plnit své povinnosti hasiče svědomitě a s láskou k bližnímu.

 

V zimním období roku 1928-1929 je od hasičl z Kašavy zakoupena zánovní ruční stříkačka tažena koňským potahem. Jejím prvním majitelem byl velkostatek v Krásnu u Valašského Meziříčí, odtud ji roku 1912 zakoupili hasiči z Kašavy. Stříkačka je výrobek firmy bratří A.F.Smekal z Čech pod Kosířem (u Prostějova). Tato firma se dostala pro neshody bratrů, roku 1879 se rozpadá a vzniká firma s názvem R. A. Smekal a F. Smekal, poté F. Smekala vdova. Z těchto informací odhadujeme stáří naší ruční stříkačky minimálně na 130 let.

Po zakoupení byla stříkačka uskladněna ve staré šopě u obecní kovárny, spolu s obecní bryčkou a upraveným žebřiňákem, zvaným „Rakušák“. Protože tyto prostory jsou pro potřeby sboru nevyhovující, začíná se pomalu diskutovat o budování hasičské zbrojnice. Taktéž je potřeba pořídit nutnou výzbroj, neboť tato u stříkačky chybí.

Starosti byly také s výstrojí členů. Pokladna zela prázdnotou, a proto bylo usneseno, že každý člen si zakoupí pracovní výstroj na vlastní náklady. V případě ukončení členství zůstane tato výstroj sboru bez náhrady. Výzbroj pak byla zakoupena na dluh a postupně splacena.

 

Stále však chybí zbrojnice. Od roku 1930 je plánována její výstavba. Zřizuje se stavební výbor, shání se finanční prostředky a potřebný materiál pro stavbu. Velký problém nastává s pozemkem. Obec nevlastní vhodnou parcelu, kde by se dala stavba uskutečnit. Problém vyřešili dva členové sboru. Josef Buček věnoval sboru vhodný pozemek a náhradou dostal od Macíka Františka část jeho zahrady. Stavba zbrojnice byla dokončena 1932 a slavnostně uve­dena do života. Ve své době byla jmenována jako Hasič­ské skladiště. 

 

 Protože pokladna je zadlužena, tak je potřeba každé ko­runy. V roce 1935 je zbudováno nové výletiště "v Lásku", na které prostory bezplatně sboru přenechal bratr Adolf Krčma. Zde hasiči pořádají různé zábavy a lidové veselice a tím získávají potřebné finance na splácení svých dluhů. Nezanedbatelné jsou i příspěvky od Holešovské župy.

V období 1939-45 byla činnost sboru značně ztížena.

 

I když zápisy z let okupace o nastalých změnách zatrpkle mlčí, jakoby členové nechtěli nastalé změny brát v potaz. Přesto lze v Protokolární knize tyto vypozorovat. Všechny ostatní spolky byly zakázány a tak na hasičích bylo, aby nesli na svých bedrech duch národního uvědomění a bra­trského sepětí. Do života sboru zasahovalo nařízení za na­řízením. Bylo zakázáno nosit stejnokroje, nesměly se po­užívat československé státní znaky a symboly, zakazuje se název samaritán, nařizují se stálé noční hlídky, nepovo­lují se volby funkcionářů atd.

 

Po skončení okupace nastává nový budovatelský elán.

 

Vlčkovští hasiči se snaží být rovnocenným partnerem os­tatním sborům v okolí. V roce 1948 jsou zrušeny župya nově utvořeny okrsky spadající pod okresní hasičskou jednotu. Náš sbor dobrovolných hasičů je zařazen do 5. okrsku ve Zlínském kraji.

 

Nášemu sboru je 28. 4. 1948 předána nová motorová stříkačka PPS 8 vyrobená firmou Zigmund z Lutině. Tato je slavnostně vysvěcena 29. 8. 1948. Při vysvěcení je její kmotřenkou Františka Kolářová, toho času na hostinci v Želechovicích. Pro přepravu stříkačky je využíváno sou­kromé nákladní auto, které vlastní Inocenc Drábek.

V roce 1951 je reorganizace hasičských sborů. Vzniká Svaz československého hasičstva. V naší organizaci probí­hají volby, kde jsou zvoleni noví funkcionáři místní hasič­ské jednoty.

Roku 1952 obdrželi všichni členové nové stejnokroje a je nainstalována elektrická poplachová siréna na budo­vu zdejší školy. Poprvé je vzpomínáno zavedení žňových hlídek.

V roce 1953 dochází k dalším změnám v organizaci hasičstva. Vzniká nově Československý svaz požární ochrany - ČSPO a hasiči jsou přejmenováni na požárníky. Naše organizace je zařazena do 8. okrsku.

V roce 1955 je vydán zákon č. 18 "O řízení požární ochrany" . Tehdejší okrsek č. 8 vede Kolář Inocenc, a to až do další reorganizace v roce 1959, kdy jsme zařa­zeni do okrsku č.6. Okrsek sestává z těchto sborů : Vlčková, Kašava, Držková, Lukov, Fryšták, Lukoveček, Kostelec, Štípa, Veliková, Ostrata, Hvozdná.

 

V padesátých letech nám bylo přiděleno nákladní auto TATRA 805, které nahradilo vůz Inocence Drábka.

 

V roce 1957 se začíná s přípravou na stavbu nové zbrojnice, která je pak stavěna v dalších dvou letech. Nová zbrojnice je dokončena roku 1959. V prosinci téhož roku je do ní přestěhován inventář ze staré zbrojnice. V lednu 1960 je v nové zbrojnici poprvé konána Výroční členská schůze místního požárního sboru. Slavnostní předání stav­by do užívání sboru proběhlo 17. 7. 1961. V levé části stav­by je ordinace lékaře, který do obce v určené dny dojíždí.

 

V roce 1964 bylo rozhodnuto Místním národním výborem o stavbě požární nádrže v místě zvaném "Na Lůžkách". Tato stavba byla dokončena a předána sboru do užívání 23. 7. 1972. Na stavbě členové sboru odpracovali mnoho brigádnických hodin a aktivně se účastnili výstav­by. Obec tím získala areál k rekreaci a požárníci zásobárnu vody.

14. 7. 1968 oslavujeme 40 let trvání sboru. Při této příležitosti byly předány pamětní diplomy zakládajícím a aktivním členům sboru.

V lednu 1972 zasíláme nákladní auto TATRA 805, zvané „kačena“  na opravu do Gottwaldova. Tento náš automobil je v posledních letech značně po­ruchový a již dosluhuje. V květnu 1974 je pak zaslán na generální opravu do Trenčína. V červnu 1981 na něm nastala neopravitelná vada, a proto bylo rozhodnuto o je­ho vyřazení z provozu.

 

V roce 1972 obnovil sbor tradici s pořádáním Konči­nové zábavy a voděním medvěda. Od roku 1977 pak obnovuje i tradici Pochovávání basy při končinové zába­vě. Tato tradice každoročně přiláká mnoho diváků, a proto se ji věnujeme dodnes.

 

V květnu 1972 je překrývána střecha hasičské zbrojni­ce novou plechovou krytinou. 

 

7. a 8. července 1973 probíhají oslavy 600 let trvání obce Vlčková. Při této příležitosti i náš sbor slaví 45 let od svého založení. Na oslavy byly pozvány sbory z okolních vesnic. V odpoledních hodinách bylo provedeno ukázkové hasičské cvičení na farmě zdejšího JZD. Na slavnostní schůzi bylo vyznamenáno několik členů a bylo jim podě­kováno za aktivní činnost.

V červnu 1974 jsme obdrželi novou motorovou stří­kačku PPS 12. Tato stříkačka byla slavnostně pokřtěna 31. 8. 1975. Kmotřenkou jí při křtu byla M. Kolářová z Břes­tu, manželka našeho bývalého velitele.

 

V roce 1975 bylo započato s přístavbou místnosti pro pohonné hmoty. Tato přístavba byla dokončena v roce 1976.

V roce 1977 bylo na věž nainstalováno zdvíhací zařízení sloužící k sušení hadic a byla dokončena celková úprava věže.

1. a 2. července 1978 se uskutečnily oslavy 50 let trvání našeho sboru. Na slavnost byli zváni rodáci a okolní sbory. Byly přivítány sbory Držkové, Kašavy, Lukova, Fryštáku, Velikové, Štípy a Kostelce. Po slavnostní schůzi bylo prove­deno ukázkové cvičení na „Pláňava“.

Roku 1981 proběhla reorganizace našeho okrsku č.6. Do tohoto nového okrsku byly zařazeny sbory:

Vlčková, Kašava, Držková, Lukov, Fryšták, Lukoveček

 

V roce 1982 nám bylo přiděleno starší nákladní auto TATRA 805 ze zanikající organizace hasičů z Lukovečka. Tento automobil nahradil naše bývalé auto TATRA 805, které bylo zrušeno.

 

2. a 3. července 1983 se konají oslavy 55 let od zalo­žení sboru. Oslavy jsou spojeny se sjezdem rodáků.

Od roku 1985 je náš okrsek veden jako 9. okrsek, avšak ve stejném složení jako v okrsku č. 6.

 

V červnu 1986 byla z Trnavy zakoupena starší cisternová stříkačka PRAGA V3S.

 

Ve dnech 2. a 3. července 1988 probíhají oslavy 60 let trvání našeho sboru. V sobotu proběhlo vítání rodáků. Na slavnosti jsme přivítali sbory z Kašavy, Držkové, Lukova a Fryštáku. V neděli pak byla slavnostní schůze, na které byli vyznamenáni někteří členové za svou činnost.

 

Po revolučním roce 1989 se opouští od názvu požárníci a opět se používá původní název hasiči. Taktéž se začíná uplatňovat často opomíjené heslo „Bohu ku cti, bližnímu ku pomoci“.

 

V roce 1990 nám dosloužilo nákladní auto TATRA 805 a je vyřazeno z provozu. Proto získáváme v roce 1991 od hasičů z Kašavy další postarší auto TATRA 805.

 

Během roku 1991 provádíme opravu mostu před zbrojnicí, neboť tento je značně podemletý. Kámen vozíme z lesa v Kameňáku a beton nám dováží zemědělské družstvo ze Štípy. Ostatní práce provádíme svépomocí.

 

V roce 1993 je vyřazeno z provozu naše auto TATRA 805. Proto nám v roce 1994 obecní úřad pořizuje z Doubrav další, v pořadí již čtvrtý vůz TATRA 805. Toto nám slouží až do roku 1998.

 

Od roku 1994 pořádáme dnes již tradiční pouť na Svatý Hostýn, kde je náš 9. okrsek jejím zakladatelem a pořadatelem. Po příjezdu z pouti pak probíhá slavnostní valná hromada, kde si připomínáme svátek Sv. Floriána, patrona a ochránce hasičů.

V roce 1995 na slavnostní valné hromadě k svátku Sv. Floriána byly uděleny čestné uznání a medaile některým na­šim členům při příležitosti jejich životního jubilea. Ocenění předával předseda Okresního sdružení hasičů br. Metod.

U nás ve Vlčkové jsme si postavili pomníček se soškou Sv. Floriána před hasičskou zbrojnicí. Kámen pro sošku nám vytesal Botík Josef, který je také autorem po­mníčku k pádu komunismu na horním konci vesnice. Pomník Sv. Floriána byl pak vysvěcen 30. června 1996 po slavnostní mši pořádané u naší Kaple Sv. Martina.

 

Od roku 1996 udržujeme družební styky s SDH Hrobice.

Účastníme se jejich pohárových soutěží a různých výročí sboru.

 

V květnu 1997 je sboru zakoupen postarší nákladní vůz AVIE od Montážního podniku spojů Praha, závod Zlín-Louky. Tuto Avii vlastníme až do dnešních dnů.

 

4. a 5. července 1998 oslavil náš sbor 70 let od jeho za­ložení. V sobotu byla v Kašavě na hřbitově uctěna památka zesnulých členů. V neděli proběhla Mše Svatá u zdejší kaple a poté byla slavnostní schůze. Pozvání na oslavy přijal i Pe­pa Nos a Zdeněk Knedla  „Železný Zekon“. Nepříznivé poča­sí pak nedovolilo pořádání výletu v areálu Koliby.

 

V roce 2003 jsme si pořídili, u příležitosti oslav,vlastní prapor sboru. Také jsme uspořádali mezi občany sbírku na výrobu duplikátu kříže u kapličky.

V této sbírce bylo vybráno 13 OOO,-Kč. Sbor věnoval na pořízení kříže dalších 5 000,- kč.

 

16. a 17. července 2003 oslavuje náš sbor 75 let  od své­ho vzniku. Oslav se účastní i zástupci všech sborů 9. okrsku. Při slavnostní mši svaté proběhlo svěcení obecní­ho praporu a praporu našeho sboru.

 

Na podzim roku 2004 začíná dlouhodobá přestavba zbrojnice. Tato akce je vzhledem ke své finanční náročnosti rozvržena do několika let. V první fázi došlo k vybudování nové střechy a přístavby horního patra, v druhé části došlo na výstavbu sociálního zařízení, třetí etapu tvoří pak výměna oken a nová vrata.

 

V létě roku 2005 bylo instalováno na místní kapličku Sv. Martina elektronické zvonění. Na jeho pořízení sbor finančně přispěl. 

 

V prosinci 2005 nám obec zakoupila starší cisternovou stříkačku Škoda 706 RTHP z Kelče u Valašských Klobouk. Tato cisterna pak byla generálkova­ná v roce 2006 firmou pana Orsavy.

 

V červenci roku 2007 je naše historická ruční stříkačka nově natřena a předvedena na výstavě hasičských veteránů v Holešově, kterou pořádá SDH Němčice. Zde se naši zás­tupci dozvídají důležité údaje o jejím výrobci firmě Smekal z Čech pod Kosířem. Dále pak zjišťují, že tam existuje ha­sičské muzeum, které by stálo za to navštívit.

 

 

 

Činnost sboru v jeho 80. leté historii zahrnuje mnoho růz­ných aktivit, jak na poli sportovním, tak i na poli kulturním.

V padesátých letech se pořádaly populární odpolední výlety s hudbou. V šedesátých a sedmdesátých letech to pak byly májové veselice s kácením máje, vinobraní a maškarní plesy. Taktéž hodová zábava má dlouholetou tradici a je pořádána našimi členy dodnes.

Pravidelně se účastníme námětových cvičení a okrskových soutěží v požárním sportu. Zde obesíláme do bojů družstvo mužů a několik družstev dětí.

Pravé poslání a význam hasičského sboru si však uvědomíme tehdy, když se naším malebným údolím rozezvučí kvílivý hlas poplašné sirény svolávající hasiče do boje s ohnivým živlem. V tom okamžiku se mnoha občanům sevře hrdlo strachy v obavě, zda ničivý živel nezasáhl jejich nejbližší přátele a známé. Pak jedině spoléháme na pohotovost, odbornou připravenost hasičů a na jejich rychlou pomoc. Jejich práci a společenský význam nejedenkrát ocenil, jak Obecní úřad, tak i široká veřejnost. Velkou vděčnost pak projevuje i převážná většina těch, kteří již jejich pomoc potřebovali. Bohužel se mezi námi vyskytují i jedinci, kteří se na práci dobrovolných hasičů dívají, jako na něco samo­zřejmého. Jako by jejich práce pro spoluobčany byla auto­matickou povinností. Práce hasičů je však postavena na dobrovolné činnosti a na naplňování hesla našich bratrů zakladatelů:

 

 

 

" Bohu ku cti, bližnímu ku pomoci "